Dekorasyon Nedir? Önemi ve Anlamı

   

Dekorasyon, en kısa tabiriyle inşa ettiğimiz bina türü yapıların iç ve dış mekanlarını süsleme (dekore etme) sanatıdır. Bir yapının mimari tasarımıyla dekorasyon çalışması arasında fark vardır, yani mimari tasarım (architectural design) ve dekorasyon (decoration) tam olarak aynı olgular değildir. Yapıda bulunan hacimlerin birbiri ile olan ilişkilerini, büyüklük ve şekillerini belirler mimari tasarım. Örneğin, binada hangi odaların bulunacağı, ne amaçla kullanılacağı, dış görünüm gibi… Dekorasyon ise bu hacimlerin, odaların veya mekanların iç ve dış kısımlarını kişisel ve işlevsel amaçlarına uygun olarak süslemektir.

Dekorasyon nedir, dekorasyon anlamı

Tarih boyunca insanların yaşadıkları mekanları bir şekilde dekore ettiklerini görüyoruz. Bu insanların iç dünyasını ve zevklerini mekana yansıtma isteklerinden kaynaklanıyor. Yaşamaktan, vakit geçirmekten keyif alacağımız ortamlar oluşturmaya çalışıyoruz. Aynı zamanda kendi kişiliğimizi dekore ettiğimiz mekanlarla diğer insanlara aktarma dürtüsüne de sahibiz. Yaşadığımız ev, odalarımız, çalışma ortamımız veya bahçemiz bizim kişiliğimizi yansıtıyor bir yönüyle. İşte, kendi zevkimize uygun olan, daha rahat yaşayacağımız, huzur bulacağımız bir iç mekanı oluştururken ve orayı farklı dekoratif obje ve yapı malzemeleri ile süslerken yaptığımız tüm işe dekorasyon deniyor.

Dekorasyonun Önemi ve Etkileri

Dekorasyon önemlidir, özellikle iç dekorasyon. Çünkü bulunduğumuz ortamın görünümü, yapısı, işlevselliği duygularımızı etkiliyor. Güzel ve amacına uygun bir dekorasyon bizi pozitif yönde etkileyecektir, motivasyonumuzu ve enerjimizi arttıracaktır. Örneğin güzel dekore edilmiş ve fonksiyonel bir mutfakta yemek yapmak daha keyiflidir. Ama karanlık, renksiz, karışık bir mutfakta çalışmak istemez insan.

Dekorasyonda kullanılan renklerin, şekillerin, stilin farlı karakterdeki insanlar üzerinde farlı etkileri olacaktır. Bu etkilerinden dolayı iş dünyası için de önemlidir iç dekorasyon. Bir mağaza, iç dizaynı ile müşteriye daha fazla alışveriş yapmasını sağlama çalışır. Elit bir görünümle sizi özel hissettirir. Dikkatinizi ürünlere odaklamaya çalışır, kafa karıştırıcı detaylardan arındırılır. Yine ofis dekorasyonlarında da bu böyledir. Ofis içinde çalışanlara ferah ve rahat bir ortam sunmayı hedefler. Çalışma performansını olumsuz etkileyecek, dikkat dağıtacak detaylardan kaçınılır, sade bir görünüm ve dizayn tercih edilir.
Dekorasyonda Kullanılan Malzemeler

Bir mekanı süslemek, dekore etmek sizin hayal gücünüz kadar geniş olduğu gibi dekorasyonlarda kullanılan araçlar ve malzemeler de oldukça geniştir. Bina ile bütünleşen ve sabit olan yapı malzemeleri kullanılır öncelikle. Zemin kaplama malzemeleri, fayans, seramik, parke gibi, duvar boyası, duvar kağıdı, dekoratif duvar kaplama malzemeleri, tavan süsleri, kartonpiyer, alçı paneller, asma tavan, aydınlatma, şömine, kapı, pencere, lavabo, batarya, küvet gibi inşaat malzemelerini sayabiliriz bunlara örnek olarak. İç mekan içinde dekorasyonda etkili olan hareketli nesnelerin de en önemlileri ise mobilyalar, halı ve perdedir. Özellikle mobilyalar bir odanın görünümünde çok etkilidir, koltuk takımları, oturma grupları, dolaplar, raflar, masa sandalye takımı gibi. Bu saydıklarımızdan sonra ise sıra dekoratif objelere gelir. Vazo, biblo, çerçeve, avize, abajur, süs eşyaları, örtüler, mum, şamdan, duvar saati, lambalar, saksı, çiçek gibi örnekler verebiliriz bunlara.

Dekorasyon stilleri ve türleri

Dekorasyon Stilleri

Dekorasyon kültürlerden etkilenir. Farklı ülkelerde, farlı kültürlerde yine farklı dekorasyon stilleri oluşmuştur. Eski zamanlarda çoğu insan farklı dekorasyon türlerinden habersizdi. Ama zamanımızda, görsel medyanın bu kadar yaygın oluşuyla, artık tüm ülke ve kültürlerin dekorasyon türlerinden haberdar olabiliyoruz. Amerika kırsallarında evler nasıl dekore ediliyor acaba? diye sorduğumuzda, internet üzerinde biraz araştırma yaparak sorumuza cevap bulabiliyor, en iyi örneklerini görebiliyoruz. Şu an dünyada kalıplaşmış ve çok sevilen bazı dekorasyon stilleri var. Bu dekorasyon stilleri nelerdir kısaca sayalım. Çağdaş dekorasyon, modern dekorasyon, seçmeci stil (eclectic), deniz evi (beach style), geleneksel stil, asya dekorasyon, country stil, vintage stili, rustik dekor, klasik stil, tropikal, iskandinav ve shabby-chic style gibi stilleri örnek verebiliriz.

Bilinen tarihe şöyle bir baktığımızda ise, kendine özgü mimari tasarım ve dekorasyon açısından dünya üzerinde muazzam başarı sağlamış üç medeniyet var. Mısır medeniyeti, Roma medeniyeti ve İslam medeniyeti (Osmanlı Devleti ağırlıklı olarak). Bu medeniyetler dünya üzerinde muazzam eserler bırakmışlar. Görünüm, tasarım ve büyüklük olarak hala insanların hayranlıkla izlediği eserlere üç örnek verirsek, Kolezyum, Mısır Piramitleri, Selimiye Cami diyebiliriz.

Bu yazıda sizlere dekor nedir, dekorasyon nedir kısaca anlatmaya çalıştık. Dekorasyonun mekanlar üzerindeki etkilerinden ve öneminden bahsettik. En çok bilinen dekorasyon stillerine örnekler verdik. Umarım yazıyı beğenmişsinizdir. Yazımızı sosyal medyada arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın lütfen.


Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir