Harika Niş Dekorasyon Fikirleri ve Niş Modelleri

   

Dekorasyon konulu yazılarımıza devam ediyoruz. Bu yazıda son dönemde iyice yaygınlaşan ve bir çoğumuzun da sevdiği niş yapımı ve dekorasyonu konusunu ele alacağız. Evimizde, odalarımızın duvarlarına niş uygulamalarını nasıl yaparız, nişler ne tür malzemelerle inşa ediliyor, inşaatın hangi safhasında yapılması gerekir, duvar nişlerini hangi odalarda kullanabiliriz ve nasıl dekore edebiliriz sorularına cevap vermeye çalışacağız.

Niş Nedir?

Öncelikle mimari anlamda niş nedir sorusuna cevap vermekle başlayalım. Niş binanın iç duvarlarında dekoratif amaçla oluşturulan ve göze hoş gelen girinti, oyuk veya çukurlardır. Mimari bir terimdir, ve iç mimari tasarımın bir parçasıdır. Diğer dekoratif unsurların haricinde nişler yapıyla bütünleşiktir ve yapı malzemeleri kullanılarak yapılır. Nişler odanın genel tasarımını tamamlayıcı olmalıdır. Mekanın dekorundan bağımsız olan ve genel tasarıma uyumsuz olan nişler, duvarda oluşturulmuş çirkin girintiler olarak görünecektir.

Niş modelleri

Niş Modelleri

1. Salon veya oturma odaları için televizyon ünitesi olarak tasarlanan nişler belki de en çok tercih edilenler. Lcd veya led tvnin monte edileceği duvarı ya boydan boya niş yapabilir veya sadece tv boyutunda bir oyuk oluşturabilirsiniz.

2. Duvarın tavana yakın kısmına (yükseğe) yapılan nişler. Bu niş genellikle duvar boyunca uzanır, uzun ince bir raf gibi görünür. Burayı içten aydınlatabilirsiniz ve üzerine saksı, biblo, fotoğraf çerçeveleri gibi dekoratif objeler koyabilirsiniz. Genellikle salon ve oturma odasında tercih ediliyor.

3. Sıralı şekilde, aynı hizada ve aynı büyüklükte tasarlanan birden fazla oyuktan oluşan nişler. Odadaki bir duvarın orta kısmında yan yana üç adet kare biçimli küçük niş oluşturulması gibi. Bu niş modeli simetrik bir görümün veriyor odaya. Her bir oyuğa birbirinin benzeri ve aynı büyüklükte objeler koymak daha başarılı bir çalışma olacaktır. Örneğin aynı büyüklükte ama farklı motiflerde üç vazo koymak gibi.

4. Yukarıdan aşağıya (tavandan zemine) ince bir sütun gibi oluşturulan nişler. Duvarda bir bölgeyi sanki bir kiriş varmış gibi öne kabartarak orta kısmını ince bir sütun halinde oyuk bırakıyoruz. Bu nişin içine cam veya sunta raflar monte edebiliriz. Bu rafları dekoratif objeler ile süsleyebiliriz. Genellikle banyolarda tercih ediliyor, niş içindeki raflara havlular veya banyo aksesuarları yerleştiriliyor.

5. Duvarın büyük bir bölümünü kaplayan büyük nişler. Genellikle apartman girişlerinde veya antrelerde kullanılıyor. Oyuk içine ya bir manzara resmi veya büyük bir ayna yerleştirilebiliyor.

6. Şömine görünümlü nişler. Evinizde şömine olmayabilir hatta şömine için uygun bir baca da olmayabilir. Ama niş kullanarak odanıza bir şömine dekoru verebilirsiniz. Alçıpan ile duvarı sanki bir şömine varmış gibi sütun şeklinde kabartın. Ateşin yakıldığı şömine oyuğunu sütunun alt kısmına oluşturun. Sonra bu nişi taş görünümlü duvar kaplama malzemeleri ile veya mermer ile kaplayın. Sanki bir şömine görünümü verin. Ama sakın içinde ateş yakmayın, zira dumanın çıkacağı bir bacanız olmayacak.

Duvar niş

Niş Dekorasyon Fikirleri

1. Nişleri farklı boyalar ile renklendirin. Örneğin odanızın duvarları kum sarısı bir renkte, niş oyuklarının iç kısımlarını mor renge boyayabilirsiniz. Böylece nişler çok daha dikkat çekici olacak ve üzerindeki objeleri daha çok ön plana çıkaracak. Mora boyadığınız niş oyuklarına daha açık renkli objeler yerleştirin, Örneğin beyaz vazolar gibi.

2. Nişleri ve yan çeperlerini güzel motifli duvar kağıtları ile kaplayabilirsiniz.

3. Niş içerisine ahşap veya cam raflar monte edebilirsiniz. Bu camlar saydan veya renkli olabilir.

4. Nişleri gizli ışık veya spot ışıklar ile aydınlatabilirsiniz. Aydınlatma duvar nişleri için çok uygulanan ve başarılı bir dekorasyon uygulaması.

5. Niş oyuğunun içine boylu boyunca manzara veya yağlı boya resmi yapıştırabilirsiniz.

6. Nişi dekoratif duvar kaplama malzemeleri ile kaplayabilirsiniz. Örneğin tuğla veya çakıl taşı görünümlü malzemeler harika görünecektir.

7. Geniş nişlerin içine sarkık objeler yerleştirebilirsiniz. Nişin üst kısmına monte edilmiş, asılı saksılar, aşağıya sarkan sarmaşıklar, küçük avizeler gibi.

8. Nişin sağ ve sol kiki yanına fon perde asabilir ve çok hoş bir görünüm elde edebilirsiniz. Sanki bir pencere veya tiyatro perdesi gibi görünecektir.
9. Niş içine yerleştireceğiniz güzel mumlar odanıza romantik bir görünüm kazandıracaktır.

10. Yatak odanızda, yatağınızın iki yanına oluşturacağınız nişlere abajur koyabilirsiniz.

11. Banyoda yapacağınız nişleri renkli banyo havluları veya dekoratif sabunlar ile süsleyebilirsiniz.

12. Evinizdeki duvar nişlerini vazo, saksı, çiçek, biblo, çerçeve, şamdan, çini, vintage ve antika süsler gibi tüm dekorasyon objeleri ile süsleyebilirsiniz.

Niş Hangi Odalarda Kullanılır?

Evlerde en çok salon ve oturma odalarında tercih ediliyor. Ama genel olarak evin tüm odalarına niş duvar uygulamaları yapılabilir. Yatak odası, antre ve banyoda da duvar nişleri çok güzel görünüyor. Ayrıca apartman girişlerinde, merdiven boşluğunda, bahçe duvarlarında da sıklıkla görüyoruz. Ev haricinde nişler mağaza ve ofis dizaynlarında da kullanılıyor.

Niş dekorasyonAlçıpan Tv Ünitesi

Son dönemde en çok sevilen ve tercih edilen niş uygulaması alçıpan tv ünitesidir. Salon veya oturma odasına televizyonun geleceği yere alçıpan kullanılarak niş oluşturuluyor. Bazı uygulamalarda bu nişin üzeri dekoratif duvar kağıtları ile kaplanıyor. Tabi bu nişler led veya lcd tvler için uygun. Gerçekten de güzel görüyor. Bir dönem müteahhitlerin çoğu alçıpan tv ünitesi yapıyordu, özellikle salonlara. Yani siz daha evi satın almadan hazır olarak sunuluyordu bu. Ama bana sorarsanız nişin önceden yapılması ev sahibini dekorasyon konusunda kısıtlayan bir durum. Belki duvarın o bölümüne tv koymak istemiyor, bu durumda evde ekstradan bir tadilat gerekiyor.

Nişler İnşaatın Hangi Evresinde Yapılıyor?

Eğer nişler binanın mimari tasarımının bir parçası ise, inşaat firması tarafından kaba inşaat evresinde yapıyor. Bu durumda daha duvarlar örülürken nişler için duvarlarda boşluklar bırakılıyor. Duvarda bırakılan boşluklar genişse üzerine lento yapılması gerekiyor. Lento beton ve inşaat çeliğinden oluşan (betonarme) küçük kirişlerdir. Bunları kapı ve pencere boşluklarının üzerilerinde görebilirsiniz. Müteahhit firmalar duvarda boşluk bırakmak yerine alçıpan veya betopan malzemeler kullanarak da niş inşa edebiliyorlar.

Duvar nişleri sonradan da tüm duvarlar veya odalar için uygulanabilir. Evinizde siz de bunlardan istiyorsanız, alçı sıva veya boya ustaları bu iş için ideal diyebiliriz. Belirlenen duvarı alçıpan kullanarak önce öne doğru genişletip, sonra üzerine nişler oluşturuyorlar. Bu durumda odada biraz daralma oluyor, bu da sonradan inşa edilen nişlerin dezavantajı.

Niş nedir

Nişler Hangi Malzemelerle Yapılıyor?

Nişler için en çok kullanılan malzeme alçıpandır. Alçı paneller ustaya kolay çalışma sağlıyor, ayrıca hafif bir malzeme. Alçıpanların sabit ve sağlam durması için arka kısımlarında metal profiller kullanılıyor. Paneller bu profillere vidalanıyor. En son alçıpan alçı sıva ile sıvanarak istenen renge boyanıyor. Niş oluşturmanın en kolay, en hızlı ve masrafsız yolu alçıpan kullanmaktır.

Ayrıca nişler tuğla, briket, gaz beton gibi duvar örme malzemeleri ile de yapılabilir. Eğer evinize sonradan niş yaptıracaksanız bilmeniz gerek, bu tür malzemeler kullanmak evi bir ölçüde inşaata sokmak demek. Duvar ağır olduğu gibi, sonrasında bıraktığı pislik de çok fazla. Siz evde otururken böyle bir tadilat yaptırmayı düşünüyorsanız biraz daha zor olacağını bilmelisiniz.

Dekorasyonunda ahşap malzemeler ağırlıklı olarak kullanılan evlerde ise niş duvarlar ahşap malzemeler ile yapılabiliyor. Ahşaptan oluşan ara duvarlar üzerine çok dekoratif niş boşlukları oluşturulabiliyor.

Niş yapımı

Bu yazıda niş konusunu tüm yönleri ile ele almaya çalıştık ve konuyla alakalı en kapsamlı içeriklerden birini oluşturduk. Umarım beğenmişsinizdir. Eğer beğendiyseniz sosyal medyada arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın. Dekorasyon konulu en harika yazılar, tavsiyeler ve fotoğraflar paylaşmaya devam edeceğiz, bizi takip etmeyi unutmayın. Evinizin en güzel evlerden olması dileğiyle…


Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir