Oturma Odası Dekorasyon Fikirleri, 130 Özgün Fikir

   

Oturma odası dekorasyonu konusunda en kapsamlı en geniş yazılardan biri. Tam 130 adet oturma odası dekorasyon fikirleri ve önerileri bu yazımızda sizleri bekliyor. Evdeyken zamanımızın çoğunu bu odada geçiriyor, ailemizle ve arkadaşlarımızla burada sosyalleşiyoruz. En güzel anılarımızı taşıyan bu odanın hoş görünmesi, ferah ve yaşanılabilir olması bizim için önemli.

Oturma odası dizaynı konusu biraz uzun olduğu için bu yazıyı 6 ana başlıkta ele aldık. Ayrı ayrı mobilya, aksesuar, aydınlatma, zemin ve tavan konularını inceledik, maddeler halinde fikirler ve ipuçları paylaştık. Ev dekorasyonu insanı heyecanlandıran bir tutku. “Güzel olacak mı acaba? “ diye düşünmeyi bir kenara bırakıp keyfine varmayı bilmelisiniz. Bu yazımızı okuduktan sonra tavsiyemiz bol bol oturma odası modelleri incelemeniz olacaktır.

Oturma odası dekorasyonu

Oturma Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Fikirlere başlamadan önce 3 küçük başlıkla “Bu odanın dekoru nasıl yapılır ve nasıl olmalı?” Sorusuna cevap verelim ve konuya küçük bir giriş yapalım.

Odaya Derinlik Kazandıralım

1. Bu konuyu bir fotoğrafa derinlik vermek gibi düşünebilirsiniz. Fotoğrafın odaklandığı nesne daha net ve canlı renklere sahipken, arkadan duran nesneler veya ortam daha bulanık, karanlık ve soluk renklere sahip oluyor. Bu şekilde bir derinlik algısı oluşuyor.

Oturma odası dizaynı

İşte odamızda da bu şekilde bir çalışma yapabiliriniz. Arka planda gölge renkler kullandığımız bir karede, ön plana renkleri canlı büyük bir vazo koymak gibi. Odanın merkezine doğru daha açık, canlı renkler kullanmak ve ışığın burada yoğunlaşmasın sağlamak işe yarayabilir. Arka planda ise daha az dikkat çeken uygulamalar yapılabilir.

Hareketlilik Dengesi

2. Beğendiğiniz her şeyi odaya koymak yerine, odadaki görünüme bir denge vermek daha iyi olacaktır. Bir karmaşanın yanında sadelik, bir hareketliliğin yanında durağanlık, işte bu tür bir denge.

Örneğin çizgili desenli bir kırlenti tek renkli desensiz bir koltuğun üzerine koymak gibi. Burada hem koltuk hem de kırlent desenli olursa karmaşa oluşur ve denge bozulur. Bir başka örnek, desenli bir duvar kağıdı ile kaplanan duvarın önüne kumaşı desensiz bir koltuk koymalısınız.

Renk Seçimi

3. Daha önce de söylediğimiz gibi bu odanın ferah bir havası olmalı, kasvetli bir mekanda zaman geçirmek istemezsiniz. Bu yüzden odanın genelinde pastel, yumuşak ve açık renkler kullanmalısınız. Peki canlı ve göz alan renkler olmayacak mı? Tabi ki olacak ama bunları daha az kullanacaksınız. Az da olsa bu canlı renkler odaya hakim olacak ve ön plana çıkacaktır.

En güzel oturma odalarıNe renk olmalı sorusuna şöyle cevap verelim. Renk uyumu konusunda kafanızdaki klişeleri bir kenara bırakın. Önce kendi beğendiğiniz ana rengi tercih edin. Yan renkleri seçmek ve bir renk paleti oluşturmak için acele etmeyin. Burada yapabileceğiniz en iyi şey bolca örnek görsel incelemek. Dünya çapında en fazla ve en güzel dekorasyon fotoğrafları ve örnekleri pinterest sitesinde yer alıyor, siz de kullanmayı deneyebilirsiniz.

Mobilya Fikirleri

4. Odanın genel dekorasyon tarzını belirleyecek, ilk yansıtacak şey mobilyalardır. Klasik, modern, minimalist, country, nostaljik veya vintage… Hangi dekorasyon tarzına, stiline karar verdiyseniz, ilk olarak mobilyalarla bu dokunuşu yapmalısınız.

Oturma odası modellerı

5. Oturma odası ev içinde en sık kullandığımız, uzun süre bulunduğumuz bir oda. Bu yüzden kullanılışlı ve rahat olması çok önemli. Mobilya tercihlerimizde de bunu unutmamamız gerekiyor. İstediğimiz tarzda ve dekorda mobilya seçerken, rahat olmasına da dikkat etmeliyiz.

6. Özellikle çocuklu bir evde çok kirlenecek bu odada kolay temizlenen mobilyalar seçmeniz akıllıca olacaktır. Kumaşı kir tutmayan, kılıfları yıkanabilen, altları kolay temizlenen oturma odası takımları ve koltuk modelleri tercih edebilirsiniz.

7. Önce ferahlık için ve dekorasyonun kendini göstermesi için odada genişlik şart. Bu yüzden illaki 1 üçlü, 1 ikili, 2 de berjer olarak kullanmak zorunda değilsiniz oturma guruplarını. Odayı daraltacaksa koltukları eksiltin.

8. Bizde orta sehpa, yabancılarda kahve sehpası olarak geçiyor. Orta sehpa kullanmak hem odayı kullanışlı hale getirebilir, hem de dekoratif aksesuarlar yerleştirebileceğiniz yeni bir alan oluşmuş olur. Orta sehpa seçimi önemli, odanın merkezinde duran bu obje genel dizaynı yansıtmalı, özel bir tasarım olmalı, kendini göstermeli.

Güzel orta sehpa dekorasyon

9. Köşe koltuk kullanmayı tercih edebilirsiniz. Oda hem daha geniş görünecek, hem de hoş bir dekor oluşacak. Son dönem oturma odası tasarımları için çok sık tercih ediliyorlar.

10. Odanın bir kenarında renkli yer minderleri kullanabilirsiniz. Bu alanı daha rahat, nostaljik objelerle ve mumlarla dekore edebilirsiniz.

11. Oturma grubunu tamamlayacak küçük, yumuşak puf koltuklar kullanabilirsiniz. Puflar koltuklardan farklı renlerde ama aynı tonlarda olabilir.

12. Biraz farklı olacak ama oturma odası düzeni içinde hiç sandalye kullanmayı denediniz mi? Berjerler yerine geniş, vintage tasarımlı iki sandalye odanın bir köşesinde yer alabilir. Üzerinde renkli, çıtı pıtı desenli minderler yer alabilir. Ortasında nostaljik bir sehpa ve üzerinde canlı çiçekler.

Sandalye oturma odası dekorasyonu

13. Siyah demir ayaklı sehpa, orta sehpa, raf veya sandalye kullanmak da güzel bir seçenek. Odada bulunan geniş hacimli ve yuvarlak hatlara sahip diğer objelerin yanında bu tarz ince hatlara sahip mobilyalar hoş bir görünüm ve denge oluşturacaktır.

14. Odaya zengin bir görünüm kazandırmak için kitaplık şart. Örneğin bir duvarı boydan boya kitaplık olarak tasarlayabilirsiniz. Tabi tüm rafları kitaplarla doldurmayın. Bu bölümde televizyon ve süs aksesuarları da yer alsın.

15. Tavana kadar uzanan, uzun ve ince birkaç kitaplığı odanın içinde aynı anda kullanabilirsiniz. Farklı bir çok obje bulunan bu mekanda bu tarz benzer objeleri odanın içinde kullanmak tamamlayıcı bir görünüm kazandıracaktır.

16. Oda küçük ise ve kullanacağınız yer kısıtlı ise, zarif, sade tasarımlı güzel bir televizyon sehpası kullanabilirsiniz. Yere yakın ve kısa boylu bu sehpanın yanında, uzun ve ince vazo veya dekoratif süsler yer alabilir. Böylece dikkat çeken bir görünüm elde etmiş olursunuz.

17. Koltuk takımının kırlentleri dışında, farklı renk ve ebatlarda kırlentler ve yastıklar kullanabilirsiniz odanın içinde. Genel olarak sade bir dekorunuz varsa odaya renk ve hareket kazandırmak için iyi bir seçenek olacaktır.

Oturma odası dekorasyon fikirleri

18. Modern tasarımlı oturma gurubu yanında ahşap sehpa ve orta sehpa veya dolaplar kullanabilirsiniz. Ahşap görünümü odanın genelinde olursa çok yoğun olacaktır. Bunun yerine yalınca bazı mobilyaları ahşap olarak tercih edebilirsiniz.

19. Odanın mimarisi ve dekorasyon tarzına göre cam vitrin kullanmayı tercih edebilirsiniz. İnce zarif bir vitrinin içinde en şık dekoratif objeler, biblolar veya aksesuarlar kullandığınızı bir düşünün.  Burası salon değil ki, dediğinizi duyar gibiyim. Tek bir vitrinden bir şey olmaz, biraz fark oluşturmak iyidir. Önemli olan genel tasarımla bütünlük oluşturması.

20. Hoş tasarımlı sallanan sandalye kullanmak da güzel bir fikir olabilir. Oturma gurubunun karşısına, odanın belirgin bir noktasına koyabilirsiniz. Odanın dizaynına elit bir hava katacaktır.

Aksesuar Fikirleri 34

21. En sık kullanılan vazolar ile başlayalım. Koltuk yanlarına, tv ünitesi kenarına uzun ince vazolar koyabilirsiniz. Birkaç vazoyu yan yana dizebilir, belirgin bir dekor oluşturabilirsiniz.

Aksesuarlar ile oturma odası süsleme

22. Küçük vazolardan orta sehpaya yerleştirin ve içine güzel çiçekler yerleştirin. Yan sehpalarda farklı tarzlarda küçük vazolar yer alabilir.

23. Orta sehpaya bir kase ve içinde kuru yaprak, kozalak, ağaç kabuğu gibi doğal objeler yer alabilir. Bu tercihi odanızın dekorasyon tarzına göre yapabilirsiniz.

24. Küçük cam vazolar içine çakıl taşları doldurun, taşların arasında deniz kabukları yer alsın. Bu şekilde üç vazoyu sehpa veya raflara yerleştirin.

25. Orta sehpada yer cam bir kaseyi küçüklü büyüklü nazar boncukları ile doldurun. Mavi mavi boncuklar hem dikkat çekecek hem de odanıza renk katacaktır.

26. Küçük sepetler içinde yer alan yapma çiçekler veya yapma ağaçlar çok hoş görünecektir. Bunları kitaplık raflarında veya sehpalarda kullanabilirsiniz.

Dekoratif aksesuarlar

27. Eski zamanlardan kalma, kocaman toprak küp odanın bir köşesinde durabilir. Küpün ağzından yapma sarmaşık dalları sarkabilir.

28. Sepetler de odanızın dekoruna bambaşka bir hava katacaktır. Farklı boylarda ve farklı renklerde sepetler kullanabilirsiniz. İçi renkli ve desenli kumaşlar ile kaplı olabilir. Sepetlerin üzerinde bir kuşak ve kurda bulunabilir. Büyük bir sepeti koltuk koltuk kenarına, zemine koyabilir, içine gazete veya çiçek yerleştirebilirsiniz.

29. Yerde duran kocaman saksılar içinde, neredeyse tavana kadar uzanan büyük salon bitkileri olabilir. Odaya yeşil bir görünüm kazandırmak için daha iyisi olamaz.

Büyük saksı oturma odası

30. Odanın bir duvarında duran rafları yalnızca saksılar ile doldurabilirsiniz. Küçük çok sayıda saksı ve üzerine renkli çiçekler olabilir.

31. Küçük kaktüsler yerine, büyük saksılar içinde kocaman bir kaktüs odanıza otantik bir hava katabilir. Tabi evde çocuklar varsa kaktüs kullanımına dikkat edilmeli.

32. Şamdan kullanmak da harika bir fikir. Orta sehpa üzerinde duran otantik tasarımlı güzel şamdanlar. Veya zeminde duran uzun şamdanlar odaya hoş bir hava katacaktır.

Oda dekorasyonları

33. Kocaman bir ağaç kütüğü durabilir odanın bir köşesinde. Ağaç renkleri odaya sıcak bir hava kazandıracaktır. Koltuk kenarına yan sehpa yerine bir kütük koymayı düşünebilirsiniz.

34. Kitaplar da dekorasyon için kullanılıyor. Çok okunan güncel kitapları sehpaların üzerinde bulundurabilirsiniz. Veya kapağı güzel, kalın ciltli, eski tarz kitaplar ile dekor uygulamaları yapabilirsiniz.

Sehpa dekorasyon

35. Eski tarz, vintage teneke kutular odanızı süsleyebilir. Eskilerin dikiş kutularını hatırlarsınız. Bu tarzda, üzeri motifli metal kutular kullanabilirsiniz odanızda.

36. Uzun tüylü pelüş pike veya battaniye durabilir oturma grubunun bir köşesinde. Veya berjerlerin bir kenarına böyle bir uygulama yapılabilir.

37. Canlı çiçekleri unutmamak lazım. Her zaman odanıza muhteşem bir hava katacak canlı çiçekler dekoratif vazolar içinde yer alabilir. Gül, lavanta, leylak ve nergis gibi çiçekleri tercih ederseniz odanız da mis gibi kokacaktır.

Çiçekler oturma odası dekorasyonu

38. Sehpaların ve rafların üzerine resim çerçeveleri koyun. Çerçevelerin tasarımları odanızla uyumlu olsun. Çerçevelerin içinde ister aile fotoğrafları veya doğa fotoğrafları yer alsın.

39. Mutfak objelerini de oturma odası dekorasyonu için kullanabilirsiniz. Örneğin dev kupa bardakları bir rafta sergileyebilir veya orta sehpada bulundurabilirsiniz.

40. Aynı aksesuarları sıralı veya benzer boylarda bir arada kullanmak da farklı bir tekniktir. Üç aynı saksının yanana dizilmesi gibi. Veya küçükten büyüğü dizilen biblolar gibi.

Vazo çiçek dekorasyon

41. Kocaman bir masa saati kütüphanenizde yer alabilir. Veya nostaljik tasarımlı bir masa saati küçük sehpaların üzerinde bulunabilir.

42. Eğer odanın dekorasyon stili ile uyumlu ise bakır objeler kullanabilirsiniz. Odaya yeni bir renk girecek ve faklı bir hava oluşacaktır, tabi ölçülü kullanmak dozajı aşmamak önemli. Örneğin bakır bir vazo, bakırdan yapılan dekoratif süsler.

43. Bazen odanın tarzına zıt aksesuarlar kullanmak güzel olabilir. Modern ve çağdaş hatlara sahip bir odada ilginç şekillere sahip ağaç ve dal parçaları veya ağaç kabuğundan yapılmış süsler kullanabilirsiniz.

Dekoratif süsler oturma odası dekorasyon

44. Biraz aşırıya kaçmak isteyen ve farklılık arayanlar için değişik bir fikir. Odanın bir kenarında kocaman bir boy aynası yerleştirmeyi deneyebilirsiniz. Yerde duracak bu ayna odaya bir derinlik kazandırabilir. Burada boy aynasının tasarımı ve odanın neresine koyacağınız çok önemli.

45. Çini motifli tabak, çanak, vazo, biblo kullanmak faklı bir alternatif olabilir. Orta sehpa üzerinde büyük bir çini kase durabilir. Sade tasarımlı bir odada kendilerini çok iyi göstereceklerdir.

Güzel vazolar ev dekorasyonu

46. Evet dantel örtülerden biraz sıkılmış olabilirsiniz biliyorum ama, doğru şekilde kullanıldığında çok güzel görünüyorlar. Dantel örtüleri takım halinde kullanmayın. Yalnızca bir veya iki örtü odaya yetecektir. Örneğin yan sehpa üzerinde büyük bir örtü. Veya orta sehpa üzerinde iki küçük dantel örtü. Burada dantelin klasik görünümünü dengelememiz gerekiyor. Örtünün üzerine göz alıcı harika bir vazo koyabilirsiniz.

47. Bu da yeni çıktı, dekorasyonda tepsi kullanımı. Şöyle güzel tasarımlı, zarif bir tepsiyi sehpalardan birine koyuyoruz. Üzerini mumlar, şamdanlar, küçük çiçekler veya vazolar ile süslüyoruz. Gerçekten güzel görünüyorlar.

48. Renkli tüyler, tavus kuşlarının dökülen tüyleri, işte odanıza tarz katacak bir dokunuş. Bu tüylerle doldurulmuş şık vazolar yer almalı odanın bir kenarında.

49. Deniz temalı objeler de harika duruyor. İnsanı rahatlatıyor, odaya bir ferahlık kazandırıyor sanki. Deniz kabuğu, kestanesi, yıldızı veya deniz temalı biblolar, deniz feneri gibi.

50. İşte harika bir öneri daha, cam şişeler. Bir rafın üzerine dizilmiş, renkli veya desenli cam şişeler. Veya orta sehpa üzerinde boy boy duran dekoratif cam şişeler, harika olur değil mi?

Cam şişe dekorasyon

51. Kalın halatlar ile dekore edilmiş eşyalar veya objeler. Üzerine halat sarılmış vazo veya saksılar odaya bambaşka bir hava katabilir. Veya halatları pano ve çerçeveler üzerinde de kullanabilirsiniz.

52. Güzel bir satranç veya dama takımı alın. Orta sehpanın üzerine sanki bir oyun oynamış ve yarıda kalmışçasına dizin. Odaya zenginlik katacak çok farklı bir dekorasyon önerisi.

53. Biblolar oda dekorasyonları için vazgeçilmez diyebiliriz. Birkaç küçük biblo bile odanıza muhteşem bir görünüm kazandırabilir. Biblo seçerken acele etmeyin, güzel tercihler yapmak önemli. Aradığınız, tarzınızı yansıtan bibloyu bulmadan almayın, yani alışverişin keyfini çıkarın. Bu tarz ürünler satan mağaza ve internet sitelerinde çok çeşitli ve güzel biblolar bulabilirsiniz.

Dekorasyon fikirleri

54. Son bahar temalı ürünler veya nesneler kullanabilirsiniz. Solmuş ve kurumuş yapraklar, kozalaklar, kuru çalı ve dallar. Hatta bir köşede kocaman bir bal kabağı durabilir mesela.

55. Aksesuar olarak antika eşyalar kullanabilirsiniz. Eski küçük bir televizyon, eski tarz fotoğraf makinası, plak çalar veya radyo. Yan sehpada antika bir plak çalar durabilir, hemen kenarında eski zamanlardan güzel plaklar. Veya kitaplık içinde eski bir fotoğraf makinaları yer alabilir.

Aydınlatma Fikirleri

56. Oturma odası çok sık kullandığımız bir mekan olduğu için aydınlık olmalı, girdiğimizde bir ferahlık vermeli. Bu yüzden odayı aydınlığı azaltacak her türlü çalışmadan uzak durmak gerekiyor.

Ev dekorasyonu

57. Öncelikle aydınlatma için doğal ışığı, yani gün ışığını kullanmak önemli. Mümkünse odanın pencereleri geniş ve yüksek olmalı. Pencerelerden bolca güneş ışığı girmeli odaya.

58. Pencereden giren gün ışığını kesmemek adına kullandığınız perde açık renkli olmalı. Veya boşlukları geniş olan motifli bir tül tercih edebilirsiniz.

59. Koyu renkli fon perde kullanacaksanız, perdeler pencerenin önünde durmamalı. Fon perdeler pencere bitiminden başlamalı, yani duvarın önünde durmalı. Tabi bu odada yeterli genişlik varsa söz konusu olur.

60. Gün ışığından sonra aydınlatma için en önemli araç tavanda duran avize olacak. Avizeler odanın dekorunda büyük etkiye sahip. Bu yüzden tam uygun olan tasarımı bulana kadar bolca örnek inceleyin, avize satan bir çok web sitesini fikir amaçlı gezebilirsiniz. Burada odaya hakim olan stilin dışında farklı tarzda modeller de seçebilirsiniz. Modern bir odaya keskin hatlara sahip sade bir avize seçebileceğiniz gibi, biraz fark oluşturup daha nostaljik bir model tercih edebilirsiniz.
Avize tavan dekoru

61. Odanın bir kenarında tavandan sarkan 2 adet çok dekoratif metal ya da halat sarkıtlar bulunabilir. Bunlar aydınlatmadan ziyade dikkat çeken bir görünüm kazandırmak için kullanılabilir.

62. Lambaderler hem aydınlatma hem de odayı süsleme açısında muhteşem bir araç. İç mekan dizaynı ile ilgili incelediğiniz çoğu örnekte onlara rastlayabilirsiniz. Çok çok fazla model seçeneği var. Benim tavsiyem özgün tasarımlı bir tane kullanmanız olacaktır. Metal, plastik veya ahşap, kumaş kaplı veya cam fanuslu, modern, klasik veya country tarzı, her stil ve tasarımda örnekler var. Ve bu aydınlatma aracı oturma odanızı harika gösterecek.

Abajur fikirleri

63. Masa lambası veya abajur kullanmak da farklı bir seçenek. Bunlar illaki yatak odasında bulunur diye düşünmeyin. Doğru yerde güzel bir abajur kullanırsanız oturma odasında da zarif bir görünüm elde edebilirsiniz.

64. Tavanda spot lambalar bulunabilir. Burada önemli olan odayı diskoya çevirmeyecek derecede yeterli sayıda ve noktada spot kullanmak olacaktır.

65. Sıra geldi mumlara, mumları hem dekorasyon hem de aydınlatma amacı ile kullanabilirsiniz. Mum konusu beni heyecanlandırıyor. Çok çeşitli, renkli, hoş tasarımlı o kadar mum modeli var ki. Pastel renklerde güzel kokulu mumlardan oluşan bir demeti yan sehpanıza koyabilirsiniz örneğin.

Mumlar ile dekorasyon

66. Yerde kocaman uzun mumlar durabilir. Tv sehpanızın yanında durabilir veya lambader kulanmayı bir kenara bırakıp, berjer yanına böyle büyük mumlar koyabilirsiniz.

67. Şekilli mumlar orta sehpanızı süsleyebilir. Bunları dekoratif bir tepsi içine dizebilirsiniz. Veya bambudan yapılmış bir tepsi üzerinde olabilir, yine veya güzel bir cam çanak içinde yer alabilirler.

68. Tavandan sarkan cam fanuslar, kavanozlar veya kafesler içine güzel mumlar yerleştirebilirsiniz. Bu cam fanuslar kendinden renkli olabilir.

69. Duvar tipi, duvara monteli şamdanlar kullanabilirsiniz. Bu şamdanların üzerine odanın renklerine ve tarzına uyumlu mumlar yerleştirebilirsiniz.

70. Şerit halinde olan küçük led lambalar ile odanıza çok farklı aydınlatmalar yapabilirsiniz. Sehpaları kenarlarının hemen altında led şeritler bulunabilir. Rafların alt kısımlarına veya dolap içlerini uygulayabilirsiniz.

71. Odanızda eski tarz bir gaz lambası kullanmaya ne dersiniz? Lambayı yakmasanız bile odada çok güzel görünebilir. Zemin üzerine büyük bir tane koyabilir, veya duvara birkaç tane yan yana asabilirsiniz.

72. Dış mekanlar için tasarlanmış duvar veya zemin türü lambaları odanızda kullanmayı deneyebilirsiniz. Odanın bir duvarını tuğla görünümlü duvar kaplaması ile kapladığınız var sayalım. Bu duvarda dış mekan lambalarında biri yer alabilir örneğin.

73. Dekoratif duvar lambaları da odanız için muhteşem olacaktır. Doğru duvarda kullandığınızda çok hoş görünebilir. Örneğin güneş şeklinde bir duvar lambası, veya ağaç dalları ile tasarlanmış güzel bir duvar lambası gibi.

Modern avize tasarımı

74. İşte çok farklı bir fikir. Duvara astığınız birkaç büyük çerçevenin arka kısımlarını şerit led lambalar ile kaplayın. Ledleri yaktığınızda duvarda harika bir görünüm elde etmiş olursunuz.

75. Aydınlatma için olmayan, daha sıradan objelerin içine aydınlatıcılar, (mum veya led lambalar) yerleştirebilirsiniz. Örneğin vazo, kupa bardak, cam kavanoz gibi objelerin içinde bulunabilir.

76. Odada duran büyük saksı içindeki büyük salon içeceğinin arkasına spot ışık yerleştirebilir veya led ampuller ile süsleyebilirsiniz.

Duvar Dekorasyon

77. Oturma odası için duvar dekorasyonu konusuna köşe raflarla başlayalım. Odanızda giriş kapsının bulunduğu köşeyi saymazsak üç tane kullanışlı köşe bulunabilir. Buralar boş duracağına köşe raflar ile değerlendirilebilir. Rafların üzerine bolca fotoğraf çerçevesi yerleştirebilirsiniz.

78. Duvar boyunca uzanan uzun raflar odanızı bambaşka gösterecektir. Raf boyunca aynı boyda çok dekoratif saksılar koyabilirsiniz. Saksıların içinde farklı minik salon çiçekleri bulunabilir.

79. Arı peteği tasarımında altıgen şekilli raflar duvarı süsleyebilir. Bu rafların her birine farlı bir biblo yerleştirebilirsiniz.

80. Farklı geometrik şekillerde, örneğin daire, üçgen, kare gibi, raflara yer verebilirsiniz. Bu rafların iç kısımlarına aydınlatma yerleştirebilir veya mumlar ile dekore edebilirsiniz.

Saksı dekorasyon

81. Duvara şamdanlar veya mumluklar asabilirsiniz. Şu sıralar çok moda. Çok güzel mumluk tasarımları var piyasada, bu fikri mutlaka değerlendirin.

82. Duvar üzerine alt alta üç kavanoz veya cam vazo asabilir, içini renkli çiçeklerle doldurabilirsiniz. Duvar dekorasyonlarında objelerin dizilimi önemlidir.

83. En sık uygulanan ve çok da güzel olan duvarda çerçevelerle dekor yapmaktır. İçinde güzel fotoğraflar, soyut resim çalışmaları bulunan farklı boylardaki çerçevelerle bir duvarı tamamen süsleyebilirsiniz.

Oturma odası dekoru

84. İşte size farklı bir fikir. Albenili, göz alıcı, harika tasarımlı farklı çerçeve modelleri bulunuz. Farklı boylarda çerçeveler hazırlatın ama içlerine resim koymayın. Boş olarak bir duvara asın.

85. Çerçeveler içine ayna yerleştirerek odanın bir bölümü dekore edebilirsiniz. Üç adet aynı boyda ve aynı tasarımda çerçevenin içine ayna yaptırın ve bir duvarınızı bunlarla süsleyin.

86. Tabi duvarda aynalar kullanmak da güzel bir fikir. Piyasa satılan özel tasarımlı aynalardan alabilir ve bunları oturma odanızda değerlendirebilirsiniz.

87. Odanın bir duvarını yalnızca kocaman bir duvar saati ile süsleyebilirsiniz. Daire şeklinde dev duvar saatlerini görmüşsünüzdür, bazı dizayn türlerine çok yakışıyor gerçekten.

88. Odada duvar saati bulundurmak hem kullanışlılık açısından hem de dekoratiflik açısından bir avantaj sağlıyor. Odanın tarzına uygun olan hoş bir duvar saati kullanabilirsiniz. Benim hoşuma giden vintage veya modern tasarımlı duvar saatleri oluyor.

Duvar saati ev dekorasyonu

89. Otantik tabaklarla odanın bir duvarını dekore edebilirsiniz. Farklı model ve desenlerdeki otantik tabakları bir duvara asabilirsiniz.

90. Yine çini motifli tabak, çanak ve tablolarla odaya bambaşka bir renk ve hava verebilirsiniz. Burada önemli olan genel tarzınıza uyması ve fazla karmaşık görünmemesi.

91. İşte bambaşka bir fikir. Büyük nazar boncuklarından temin edin. Hani el kadar olanlardan. Odada bulunan bir kolonun üzerini farklı boylardaki nazar boncukları ile süsleyin. Zeminden tavana kadar mavi bir kolon çok hoş görünebilir.

92. Odanın bir duvarını ahşap kaplama malzemeleri ile kaplayın. Burada ağaç rengi fazla kızıl olmazsa daha güzel olur. Hatta biraz koyu ve mat renkli bir ağaç türü seçebilirsiniz. Ama bunu oda genelinde uygulamanıza tavsiye etmem, yalnızca bir duvar yeterli gelebilir. Ahşap duvarın üzerine dengeli bir görünüm oluşması için, sade ve modern tasarımlı objeler kullanabilirsiniz. Örneğin vazolar, modern çerçeveler, soyut tablolar gibi.

93. Güzel dekoratif ve farklı renklerde kuş yuvaları temin edin. Odanızda bir duvara, uygun bir bölümüne bu kuş yuvaları monte edebilirsiniz. Tam yuvaların altına, zeminde duran salon çiçekleri yer alabilir. Odada çok doğal bir görünüm elde edebilirsiniz.

94. Kocaman bir yağlı boya tablo kullanabilirsiniz, örneğin güzel bir doğal manzara tablosu. Veya küçük üç adet yağlı boya tablosunu yan yana asabilirsiniz.

Modern oturma odası

95. Doğru duvar kağıdı tercihleri ile odanıza bambaşka bir görünüm kazandırabilirsiniz. Duvar kağıdını tüm odaya uygulayabileceğiniz gibi yalnızca bazı duvarlara uygulayabilirsiniz. Yoğun desenli, örneğin çiçek desenli bir duvar kağıdını yalnızca odadaki kolonlara uygulayın. Veya yukardan aşağıya beyaz çizgileri olan koyu renkli bir duvar kağıdını odanın bir duvarında kullanın.

96. Konusunda uzman bir ressama duvar resimleri çizdirebilirsiniz. Bu boyama ve resimler doğa temalı olabilir, örneğin kocaman bir ağaç resmi gibi. Veya daha modern ve geometrik çalışmalar yaptırabilirsiniz.

97. Yapma bir sarmaşık temin edin ve bunu duvarın birine veya bir köşeye uygulayın. Sıcak silikonla duvar boyunca, duvarı saracak şekilde yapma sarmaşığı tutturabilirsiniz. Tabi evde çocuklar varsa çekip çıkaracaktır yerinden. Ama muhteşem ve güzel bir dekor elde etmiş olacaksınız.

98. Eskitme boyanmış, veya direk doğal tahtadan yapılmış, yalnızca küçük saksılarınız için, ahşap saksılık kullanabilirsiniz. Duvara astığınız bu saksılıkta küçük bir çok çiçek yer alabilir. Kahverengi ve yeşil rengin uyumu odanızı güzelleştirebilir.

99. Eğer şark tarzı bir dizayn tercih ettiyseniz duvarlarınıza kilimler asabilirsiniz. Kilimlerde canlı renkler yerine daha soluk ve nispeten biraz açık renkleri tercih etmekte fayda var.

100. Burada maddelerle sayamayacağımız kadar fazla duvar süsü var. Güzel duvar süsleri ile oturma odanızı dekore edebilirsiniz. Bu tarz ürünler satan mağaza ve web siteleri mutlaka gezin ve zevkinize göre çok hoş süsler edinin.

101. Doğal duvar kaplamaları da bir başka seçenek. Tuğla kaplama bir duvarınızın olmasını ister misiniz? Veya odanın içinde çakıl taşları ile kaplanmış bir duvarınız olduğunu düşünün. Duvar kaplamalarını genellikle seramik ustaları uygulamakta. Malzemeyi temin ettikten sonra bir ustaya uygulamasını yaptırabilirsiniz.

Oturma odası duvar dekorasyon

102. İşte size çok nadir rastlayabileceğiniz bambaşka bir fikir, sahte pencere uygulaması. Eskitme boyanmış, eski tarz bir pencere çerçevesini duvara monte edin. Hatta eski tarz ahşap panjurları da olabilir. Turkuaz veya pembe renlerine boyayabilirsiniz. Çerçevenin arkasında küçük ampüllerle aydınlatma yapabilirsiniz. Bu çerçeveyi bir duvar monte edin. Kenarlarında güzel fon perdeleri yer alabilir.

103. Duvar nişleri de son dönemde çok tercih ediliyor. Odaya farklı bir derinlik kazandırıyor. Odanıza uyacak niş modellerinden birini seçebilirsiniz. Nişlerin içini dekoratif aksesuarlar ile süsleyebilir, ledler ile aydınlatma yapabilirsiniz.

104. Duvarınızı süslemek için büyük yelpazeler kullanabilirsiniz. Asya tarzı, kocaman, renkli desenli yelpazeler bir düzen içinde duvarınızda asılı durabilir.

Tavan Dekoru

105. En sık tercih edilen tavan dekorasyon malzemesinden başlayalım. Kartonpiyer uygulaması artık neredeyse her evde yapılıyor. Burada biraz farklılık arıyorsanız değişik tasarımlı kartonpiyerler tercih edebilirsiniz. Veya kartonpiyeri tavandan farklı bir renge boyatmayı düşünebilirsiniz.

106. Asma tavan yaptırmak da odanızı güzelleştirebilecek başka bir seçenek. Üzerinde spot aydınlatmalar olabilir. Ama fark oluşturacak bir fikir sorarsanız, tavanın dört kenarında bulunan asma tavanı beyaz, ortada kalan tavan kısmını ise farklı ve nispeten koyu bir renge boyatabilirsiniz. Bu odanıza hoş bir görünüm kazandırabilir.

Parke zemin oturma odası dekorasyonu

107. Ahşap kaplama tavan gördüğüm tüm örnek uygulamalarda odaya çok yakışmıştı. Ağaç desenli ahşap malzemeden tüm tavanı kaplatabilirsiniz. Oturma odanız doğal ve zengin bir görünüm kazanacak. Benim önerim ahşabın renginin parlak ve kızıl olmaması yönünde. Yani daha mat ve doygun renklerde ağaç türleri seçebilirsiniz.

108. Alçıdan yapılmış hazır tavan süslemeleri de bir başka alternatif. Avize üstüne daire şekilli veya tavan boyunca geometrik desenler halinde uzanan alçı süslemeleri sonradan farklı renklere boyatabilirsiniz.

109. Tavanın tümünü ahşap kaplama yapmayı düşünmüyorsanız, yine bu tür ağaç malzemeleri tavan boyunca uzanan aralıklı şeritler halinde kullanabilirsiniz. Veya tavanın merkezinden dışına doğru büyüyen dikdörtgenler şeklinde bir uygulama yapabilirsiniz.

110. Tavanda aynalara ne dersiniz. Daire, altıgen veya beşgen şeklinde çok sayıda orta büyüklükte ayna ile tavanı süsleyebilirsiniz. Bu aynaların hoş tasarımlı çerçeveleri olabilir. Yalnız bu uygulamayı yaparken güvenliğiniz için dikkatli olun, aynaların tavana sağlamca monte edildiğinden emin olun. Sonradan düşüp birine zarar vermesin.

Renkli sarkıt lamba

111. Tavanın kenarlarını veya köşelerini yapma çiçekler ve yapma sarmaşıklar ile süsleyebilirsiniz. Büyük yapma çiçekleri tavan kenarlarına sıcak silikon ile yapıştırabilirsiniz. Örneğin bu şekilde tavanın tüm kenarlarını büyük pembe güller ile döndüğünüzü bir düşünün.

112. Tavana asılı, hafif aşağıya sarkan, bir duvardan karşı duvara kadar uzanan tüller düşünün. Tüm odanın tavanını sanki yatak üstü süslermiş gibi sade tüller veya motifli, renkli tüller ile süsleyebilirsiniz.

113. Bu alanda uzman bir ressama tavanınıza güzel resimler yaptırabilirsiniz. Doğa manzaralarından bir kesit, geometrik desenler, çiçekler veya soyut resimler olabilir.

114. Tavandan sarkıttığınız güzel saksılar olabilir. Saksılarında içinde yine aşağıya doğru sarkan sarmaşık tarzı çiçekler olabilir. Bu şekilde üç saksıyı yan yana kullanabilirsiniz.

Zemin Dekorasyon

115. Zeminde kullandığınız kaplama odanın genel görünümünde, dekorasyon stilinde ve odanın karakterinde önemli etkiye sahip olacaktır. Bu yüzden kaplama seçerken biraz zaman ayırmanızda fayda var.

116. İlk önce en sık kullandığımız kaplama türü ile başlayalım, parke zemin kaplamaları. Parkeler sıkıştırılmış ahşap malzemeden oluşuyor. Ahşap malzemeye göre darbelere, neme, böceklenmeye karşı daha dayanıklı. Montesi kolay ve daha hesaplı. Odanıza ahşap renklerinin sıcaklığı sokmak için en iyi yöntem. Burada uygun olan motifi ve rengi titizlikle seçmeniz gerekiyor.

Oturma odası tasarımları

117. Bu konuda cesursanız bir sıradanlıktan sıyrılıp biraz farklılık arıyorsanız çift renk parke kullanabilirsiniz. Aynı markanın birbirine uyumlu, açıklı koyulu iki farklı renk parkesini seçin. Açık parkeyi bir şerit olarak monte edin, sonraki şeridi koyu parkeden yaptırın, sonra yine açık. Böylece oda boyunca zebra deseni gibi şerit şerit bir parke uygulamanız olacaktır.

118. Parkeden vazgeçemiyorsanız ama zemin ahşap görünümlü olmasın diyorsanız onunda kolayı var. Artık farklı desenlerde parke modelleri mevcut. Örneğin odanın zemini mermer kaplı görünsün istiyorsanız yüzeyi mermer desenli olan bir parke seçebilirsiniz.

119. Çok fazla renk ve desen seçeneği bulunan seramik zemin kaplamaları da tercihleriniz arasında olabilir. Türkiye bu konuda çok başarılı ve Türk seramik markalarının gerçekten çok kaliteli ve güzel modelleri var. Tercih yapmadan önce bu markaların sitelerini gezmeli ve ürün yelpazesini örnek fotoğraflarla incelemelisiniz.

120. Oturma odası zemininde sade bir seramik seçebilir, tam odanın ortasında desenli bir modelden bir motif yapabilirsiniz. Böylece odanın ortasında duran bir halı gibi çok hoş bir zemin kaplamanız olabilir.

121. İki adet farklı renklerde seramik seçip zemini damalı olarak yaptırabilirsiniz. Veya birini düz, diğerini desenli olarak seçebilir bu şekilde damalı olarak kullanabilirsiniz.

Damalı seramik zemin

122. Geometrik, otantik veya çiçek desenli bir seramik modeli seçip tüm odayı bu seramikle kaplatabilirsiniz. Ama böyle bir tercih yaptığınızda odanın karmaşık görünmemesi için ve bir denge oluşması için duvarlarda desenli duvar kağıdı çeşitleri kullanmayın. Duvarlar düz renk olsa daha iyi olacaktır.

123. Odamın zemini parke kaplı gibi görünsün ama seramik olsun diyorsanız hiç telaşa gerek yok. Üreticiler bunu da düşünmüşler. Kendinden parke motifli seramik kaplama türlerinden birini seçebilirsiniz.

Seramik kaplama duvar

124. Parkeyi bir kenara bırakıp direkt ahşap kaplama zemin yaptırabilirsiniz. Daha doğal, daha sağlıklı, sıcak ve zengin görünümlü gerçek ağaç kaplamadan bahsediyor. Bu çok pahalıya mal olabileceği gibi bakımı da sizin için zor olabilir. Çizilmeyecek, su almayacak ve verniklenecek.

125. Bir dönemler çok moda olan halıfleks ile tüm odanın zeminini kaplattırabilirsiniz. Bu yaygın uygulamanın zamanla azalmasının nedenleri var tabi. Sıcak olması, temizliğinin zor olması, diğer zemin malzemelerine nazaran çok daha çabuk leke tutması gibi.

126. Zemin kaplamasını yaptık şimdi de biraz zemini süslemeye ne dersiniz? Zeminlerde kullanılan, süslü, motifli çıkartmalar var. Bunlarla odanın belli yerlerine güzel motifler yapabilirsiniz.

127. Odanın ortasına, orta sehpanın altına güzel bir halı olmazsa olmazlardan. Oturma odası halısı seçerken dikkat etmeniz gerekenlerden biri halının temizliğidir. Çok sık pislenecek olan bu halı kiri göstermeyen renklerden ve desenlerden seçilirse daha güzel olur. Halı da odanın dekorasyonunda çok etkili olduğu için seçimine biraz zaman ayırmalı, genel görünüme en uygun halıyı seçmelisiniz.

Halı modelleri oturma odası

128. Odanın giriş kısmına uzun kilim serebilirsiniz. Bu odayı daha davetkar gösterecek, daha sıcak bir girişle insanları karşılayacak. Bu kilimin diğer halı ile ve odanın geneli ile uyumlu olması şart, özellikle renk uyumu. Daha az dikkat çeken, biraz soluk tonları tercih edebilirsiniz.

129. Halıyı bir kenara bırakalım, odanın ortasına şöyle otantik desenleri olan kocaman bir kilim serelim. İnce görünümü odaya farklı bir hava katacaktır. Canlı renkler ve karmaşık desenler yerine, biraz daha modern motiflere sahip ve daha yumuşak renkleri olan bir kilim tercih edebilirsiniz. Bu noktada odanın dekorasyon tarzını ve genel tasarımını bozmamak gerekli.

130. Mermer kaplama zemin günümüzde evlerde çok nadir rastlanan bir tür. Ama siz şöyle şato gibi zengin bir görünüm istiyorsanız, damarlı, güzel renkli, orijinal bir mermer seçebilirsiniz. Tabi diğerlerine nazaran daha pahalı bir kaplama türü ve soğuk bir malzeme olduğu için odayı ısıtmanız zor olabilir.

Sizlerle tam 130 adet oturma odası dekorasyon fikri ve bazı güzel görselleri paylaştık. Umarım bu yazımız faydalı olmuştur ve umarım evlerinizin güzelleşmesinde küçük de olsa bir katkımız olmuştur. Eğer yazımızı beğendiyseniz lütfen twitter ve facebook da paylaşmayı unutmayın. Evinizin en güzel evlerden olması dileğiyle…


Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir