Romantik Dekorasyon Fikirleri ve Genel Özellikleri

   

Romantik dekorasyon nasıl yapılır, romantik ortam nasıl hazırlanır, tüm detaylarıyla bu sorulara yanıt vermeye çalışacağız. Önce konuyu genel başlıklar halinde inceleyeceğiz. Çünkü romantik bir ambiyansın genel özelliklerini anlamamız lazım. Genel özelliklerin anlaşılmasında şöyle bir fayda var. Bu sayede, iç veya dış, tüm mekanlar için bu dekorasyon türünü uygulayabileceksiniz. Tıpatıp aynı şeyleri yapmaktansa, genel hatları öğrendikten sonra kendi özgün süslemelerimizi oluşturmak daha güzel bence. Biz genellikle yatak odalarımızı romantik bir şekilde dekore etmeyi tercih ediyoruz. Ama ben eminim, salon, antre, balkon ve hatta bahçe için bile harika bir seçim olacaktır bu uygulamalar.

Nostaljik masa dekoru

Genel başlıklar altında sizlere romantik dekorasyon fikirleri vereceğiz. Aslında bayanların bunların çoğunu bildiğini düşünüyorum. Ama erkekler çoğu zaman “romantik ortam nasıl olur” sorusuna yanıt arıyorlar. Güzel fikirler bulamıyorsanız, veya romantik ortamdan anladığınız bir mum ve kırmızı gülden öteye gitmiyorsa, bu yazımız tam size göre. Hadi ilk başlığımızla başlayalım anlatmaya.

Dekorasyonda Bir Yol Oluşturma

Düğün dekorasyonu

İnternette gördüğümüz fotoğraflarda aslında sık sık rastlıyoruz bu tür güzel yollara. Örneğin kırmızı gül yaprakları serilmiş bir yol hattı, ana mekana doğru uzanıyor. Veya en sık rastladığımız örnek, gelinle damadın masasına doğru uzanan, kenarları süslenmiş yol. Asıl mekana uzanan dekore edilmiş bir yol insanda çok farklı duygular uyandırır. Yol bir bilinmezliği getirir, yol boyunca insanda bir heyecan oluşur, yolda iki kişi ilerliyorsanız aranızdaki bağın güçlendiğini hissedersiniz. Yolda yürüyen kişi kendini özel hissedecektir. Ayrıca bir yola girmek, bilinç altınızda yeni bir başlangıç yapmak gibi bir etki oluşturacağından, o anda eski olumsuz şeyleri unutmanıza zemin hazırlayabilir. Bunca faydası varken neden dekorasyonlarımızda kullanmayalım.

Bu dekoratif yolun kalıcı veya geçici olma durumuna göre farklı malzemeler kullanabilirsiniz veya farklı uzunluklarda oluşturabilirsiniz.
Örneğin bir romantik salon dekorasyonu yapmayı planlıyorsunuz. Odanın girişinden itibaren iki yanı uzun şamdanlar ve güzel mumlar ile dekore edilmiş kısa bir yol oluşturabilirsiniz.

Odanın girişinde, zemine kalp şekilli çıkartmalar yapıştırılabilir, veya hoş desenli uzun ince bir halı serebilirsiniz.

Yolun iki tarafını güzel saksılar ve çiçekler ile dekore edebilirsiniz. Tercihen yapma çiçekler de kullanabilirsiniz.

Yolun iki yanında ufak çitler kurulabilir ve bu çitleri yapma çiçekler veya beyaz tüller ile süsleyebilirsiniz.

Yolun iki yanını mumlarla veya dekoratif aydınlatmalarla aydınlatabilirsiniz. Aydınlatılmış yol tabi bir başka görünecektir.

Dış mekanlar için yola halı serebilir veya ahşap zemin kaplama malzemeleri ile yolu kaplayabilirsiniz.

Romantik gül yapraklarıÖzel bir gün için geçici bir yol dekore etmek istiyorsanız, yolu çiçek yaprakları ile kaplayabilirsiniz.

Romantik Dekorasyonda Renkler

Kırmızı gül buketi

Romantizm denince akla hemen kırmızı renk geliyor, daha doğrusu kırmızı güller diyebiliriz. Evet kırmızı tonları, mor ve pembe çok uygun renkler olacaktır çalışmanız için. Ama bu renkler genellikle geçici dekorlar veya tasarımlar için uygun. Evinizde bir odayı dekore edecekseniz ve bu dekor sürekli kalacaksa, çok yoğunlukta kullanılmış kırmızı renk gözleriniz yorabilir bir süre sonra. Bunun yerine yine sizin duygularınızı hareketlendiren ve yorucu olmayan yumuşak renk kombinasyonları seçebilirsiniz.

Sahil düğün dekoru

Bir örnek vermem gerekirse, hayatımızdaki en duygusal anlardan biri olan düğünlerde, sıklıkla kullanılan renkleri hatırlayın derim. Bir kır düğünü fotoğrafı canlandırın zihninizde, yeşil çimler veya ağaçlar, beyaz sandalyeler, yumuşak tonlarda biraz pembe veya turuncu.

Veya hoşunuza giden çiçeklerin renklerini inceleyin romantik dekorasyon uygulamalarınız için. Örneğin bir lale bahçesinde oluşan renkleri kullanabilirsiniz.

Romantik dekorasyon

Burada önemli olan renklerin çoğunun yumuşak ve pastel tonlarda olması. Tüm renkleri canlı seçmeyin, dört renk kullanıyorsanız yalnızca bir renk canlı ve parlak olabilir. Bir renk ise gölge oluşturmak için biraz koyu solgun olabilir. Koyu renk yanına gelen renkleri daha belirgin hale getirecek, ön plana çıkaracak ve ortama boyut ve derinlik kazandıracaktır. Canlı rengi ise az kullanmaya dikkat edin, bu renk ortamın hakim rengi olacaktır. Bir örnek verelim, gölge rengi gri, açık ve pastel bir yeşil, beyaz, ve canlı renk için açık pembe. Bu renk seçenekleri sizin zevkinize kalmış.

Romantik Ortamlarda Aydınlatma

Romantik mumlar

Önce en bilindik ve artık sıradan aydınlatma yönteminden bahsedelim. Çok sayıda mumu odanın farklı yerlerine yerleştiriyoruz ve hepsini yakıyoruz. Bu sayede loş bir ortam oluşturmuş oluyoruz. Ama bu kadar çok mumum bir yangın tehlikesi oluşturduğunu biliyoruz ve dikkatli oluyoruz.

Işığın az olması ve loş bir ortam oluşması bir romantizm havası oluşturuyor, doğru. Ama her tarafa mumlar yerleştirmek artık sıradanlaştı sanki. Loş aydınlatmaya farklı bir örnek verelim. Işığın sadece bir yönden geldiğini düşünün. Örneğin şömine alevinin tek yönden odayı aydınlatması gibi. Odadaki tüm objelerin bir yanı aydınlık, diğer yanı ise karanlık. Bu aydınlatma da ortama bir gizem ve duygusallık katıyor.

Romantik ortam

Romantik görünüm için illaki ortamın loş olmasına gerek yok tabi. Işığın normalden çok olması veya bir noktadan yoğun bir şekilde gelmesi yine ortama duygusallık verecektir. Bununla ilgili iki sahne canlandıralım gözümüzde. Bir çayırdasınız, yeşil çimler, renkli çiçekler ve aydınlık gökyüzü… Her şey o kadar aydınlık ki, çiçeklerin, çimenlerin tüm ayrıntıları görünüyor, havada uçuşan polenler dahil.
Bir noktandan gelen yoğun ışık da olabilir demiştik. Buna ise şöyle bir sahne canlandıralım. Sabah vakti, güneş doğmuş, yatak odasındaki büyük pencereden gün ışığı odaya yoğun bir şekilde giriyor. Pencere öyle aydınlık ki bakamıyorsunuz bile. Odadaki bu aydınlık size huzur veriyor, geçmişi ve sorunları unutturuyor.

Sonuç olarak gün ışığı ile güzel aydınlatılmış bir ortam, ve büyük aydınlık pencereler de yine mekana duygusallık ve romantizm katacaktır.

Romantik abajur

Aydınlatma amacıyla olmasa da, dekoratif amaçlı aydınlatma aksesuarları kullanabilirsiniz. Örneğin güzel tasarımlı mumlar ve şamdanlar yerleştirebilirsiniz odanıza. Veya vintage tasarımlı abajur ve masa lambaları kullanılabilir.

Romantik Dekorasyonda Şekiller

Kalp şekilli romantik dekor

Romantik dekorasyonlar için ön plana çıkan bazı şekiller var hepimizin bildiği. Kalp şekli, gül, papatya, genel olarak çiçek motifleri, kar tanesi, kuşlar, kurdele şekli ve sonsuzluk sembolünü bunlara birkaç örnek olarak sıralayabiliriz. Siz kendi zevklerinize göre farklı şekiller kullanabilirsiniz dekorasyon temanızda.

Yıldız dekor

Bu motif veya şekilleri odanın her yanında farklı biçimlerde kullanabiliriz. Örneğin çiçek desenli koltuk kaplamaları tercih edilebilir.

Üzerinde küçük parlak yıldızlar olan harika perdeler süsleyebilir odanızı. Sanki gece yıldızlı gökyüzünü odanıza taşımışsınız gibi çok hoş bir görünüm oluşabilir.

Kalp şeklinde mumlarla sehpalarınızı süsleyebilirsiniz.

Yine örtülerin üzerinde çiçek motifleri bulunabilir. Burada önemli olan bu şekillerin göz yoracak kadar yoğun kullanılmaması. Şekli kullandığınız bölgenin arkası ve yanları düz renkler olursa, şekil o kadar ön plana çıkacaktır. Düz renkli, sade bir yatak örtüsünün yanında, üstünde gül desenleri bulunan yastıklar kullanmak gibi.

Dekorda Doku Ve Tasarımlar

Yatak odası beyaz yastıklar

Romantik tasarım ve dekorasyonların genel özelliklerinden biri de yumuşak doku ve hatlara sahip olmasıdır. Yani tasarım, dokunma duyunuzu da uyarmalı, teninize de hitap etmeli.

Ortamda bulunan objelerin ve mobilyaların tasarımları köşeli ve keskin hatlara sahip olmamalı mümkün olduğunca. Yani son dönemdeki keskin hatlı modern tasarımların kullanımında aşırıya kaçılmamalı bence. Her şey daha motifli, estetik, yumuşak hatlara sahip, belki biraz simetriden uzak olmalı.

Yine dokunmasanız dahi size yumuşaklık hissettirecek objeler kullanmalısınız. Örneğin odanın belli yerlerinde tüller kullanabilirsiniz. Kadifemsi örtüler, yumuşak yastıklar, kumaş kaplamalı sandalyeler, kumaş abajurlar, yünlü dekoratif süsler, pelüş süsler yine bunlara birkaç örnek olabilir.

Biraz Nostalji ve Eskitilmiş Görünüm

Nostaljik ve romantik

Ortama bir doz nostaljik görünüm eklemek romantizm açısından pozitif etki oluşturacaktır. Eski zamanların modası olan objeler, mobilyalar, süslemeler, dekorlar kullanılabilir. Geçmiş beraberinde hatıralarla gelir ve geçmişte yaşadığınız güzel duyguları size yeniden hissettirebilir. Nostaljide aşırıya kaçmamak lazım. Birkaç örnek verelim hemen.

Eskitilmiş veya yaldızlı ve oymalı fotoğraf çerçeveleri süsleyebilir duvarınızı.

Fabrikasyon ve modern tasarımlı bir halı kullanmak yerine, pastel renklerde ve açık tonlarda, nostaljik motifleri olan bir halı veya kilim kullanabilirsiniz zemin için.

Sallanan sandalye nostaljik

Mobilyalara eskitme tekniği ile boya yapılabilir veya nostaljik ahşap mobilya tasarımları seçilebilir.

Eski bir telefon, radyo, vintage tasarımlı dekoratif objeler, nostaljik tül perdeler yine bunlara birkaç örnek.

Kişisel Hatıralar ve Zevkler

Şapka süsleme dekor

Herkesin zevkleri farklı olabilir, bir tasarım size hoş görünürken başka biri için güzel olmayabilir. Dekorasyonların da kişiler üzerinde farklı duygusal etkileri olabilir. Bu yüzden romantik bir ortam hazırlarken kendi zevklerinizi de ön planda tutmalısınız. Veya başka biri için bu ortamı oluşturuyorsanız onun nelerden hoşlandığını bilmeniz gerekir. Onu ne kadar tanıdığınızı gösterecek, yalnızca onun bildiği ve ona özel olan şeylere de dekorasyonlarınızda yer verebilirsiniz.

Romantik hediye

Size güzel hatıralarınızı ve o zamanki duygularınızı tekrar yaşatacak bir ambiyans da oluşturabilirsiniz. Örneğin çocukluğunuzun geçtiği evdeki sehpaların aynılarını bu ortamda kullanmak, çocukluktaki güzel anılara dönmenizi ve çocuksu duygulara kapılmanızı sağlayabilir. Eşinizle ilk tanıştığınız dönemdeki fotoğrafları güzel çerçeveler ile kaplayarak duvarınızı süsleyebilirsiniz.

Çilekler yemek süsleme

Kısacası, dekore ettiğiniz mekan her yönüyle duygularınıza hitap etmelidir. Size güzel ve romantik duygular yaşatacak her detayı düşünmelisiniz. Göze hoş görünmeli, anıları canlandırmalı, yumuşak olmalı, dokunma duyunuza hitap etmeli, size huzur ve duygusallık vermeli.

Bu kapsamlı yazımızda sizlerle romantik dekorasyon fikirleri paylaştık ve romantik ortamların genel özellikleri anlattık. Umarım beğenmişsinizdir. Eğer yazımızı beğendiyseniz, sosyal medyada arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın lütfen.


Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir