Şark Köşesi Nedir ve Nasıl Olur?

   

Günümüzde çokça yaygınlaşan şark köşelerini konu alıyoruz bu yazıda. Şark köşesi nedir, nasıl yapılmalı, hangi elemanlar ve aksesuarlardan oluşuyor, sorularına yanıt vermeye çalışacağız. Çoğumuz modern tasarımlı evlerde oturuyoruz, ama bir yanımız da eski, doğu kültürüne ait dokuyu, ambiyansı özlüyor. Bu özlemi doğu kültürü baz alınarak dekore edilmiş bazı mekanlara giderek azaltıyoruz, cafe, lokanta, otel ve tarihi yerler gibi. Bazılarımız ise evinde de bu dokuyu oluşturmak ve rahatlığını doya doya yaşamak istiyor. Özellikle baylar bu konuda daha hevesli. Evin bir odası, o da olmadı bir odanın bir köşesi şark dokusu ile dekore edilsin istiyorlar.

Şark köşesi nedir

Şark Köşesi Nedir?

Şark kelimesi Arapça kökenli bir kelime ve dilimizde doğu manasında kullanıyor. Şark köşesi doğu kültüründe yer alan oturma köşesi veya oturma grubu olarak anılıyor. Tabi yalnızca oturma alanı olarak değil, duvardan zemine ve tüm aksesuarlara kadar eski doğu ve Anadolu kültürünü yansıtan bir ambiyansın oluşması sağlanıyor. Anadolu kültüründe özellikle Osmanlı Devleti döneminde misafirler için dizayn edilirdi bu köşeler. Evlerde misafirlerin eksik olmadığı bu dönemlerde, misafirler bu rahat ortamda ağırlanırdı. Şark odalarında bolca oturacak yer olması da çok sayıda misafiri ağırlamaya imkan sağlıyordu. Masa ve sandalyenin fazla tercih edilmediği eski evlerimizde insanlar yerde yemek yer, oturur ve sohbet ederdi. Bu yüzden şark köşeleri genellikle zemine yakın, engin divanlardan oluşmaktadır.

Şark köşesi aksesuar
Şark Köşesi Nasıl Olur, Köşede Neler Olmalı?

Şark köşesi L veya U şeklinde bir dizi divanın birleşmesi ile oluşuyor. Genellikle odanın üç tarafı bu divanlarla kaplanır. Yine genellikle divanlar yere yakın yani engin tasarlanır. Ama bu sizin isteğinize göre değişebilir. Yüksek divanlı şark köşeleri de gayet güzel görünüyor.

Divanların üzerinde otantik desenli minderler yer alır boylu boyunca. Standartta bu minderler sünger, halı ve kumaştan oluşmaktadır.

Divanların sırtınızı dayayacağınız arka kısımlarında genellikle uzun minderler yer alır. Bazı modellerde divanların sırt kısımlarında sert hasır minderler kullanılır. Ama küçük ve çok sayıda minder kullanarak sırt kısmını doldurmayı da tercih edebilirsiniz.

Divanların baza ve kol kısımları ahşap malzemeden yapılır. Veya bu malzeme ahşap görünümlü olabilir. Odanın veya köşenin genelinde de ahşap rengi ve dokusu hakimdir.

Köşenin genelinde doğu kültürüne ait aksesuarlar kullanılır. Duvarlarda asılı kilimler, gaz lambası veya şamdanlar yer alır. Eski ahşap çerçeveler veya ahşap dekoratif süsler de kullanılabilir.

Odanın ortasına eski tarz ve şark motifleri bulunan el dokuması bir halı serilir.

Bakır kap kaçak, cezve takımı, kahve fincanları, nargile, el işlemesi örtüler, rahle, ahşam oyması sehpalar şark köşesi dekorasyonunu tamamlayan aksesuarlardan bazılarıdır.

Şark köşesi nasıl olurŞark köşesi kullanımı yaygınlaştıkça, bu tarz mobilyalar üreten firmalar da çoğaldı. Tüm odayı sizin isteklerinize göre tasarlayan ve yapıp size hazır bir şekilde teslim eden mobilya firmaları var artık. Size çok sayıda tasarım, renk ve motif seçeneği sunuyorlar. Eski tasarımları modernize ederek daha fonksiyonel hale getirebiliyorlar.

Kültürümüze dair tasarım ve dekorasyon türlerini paylaşmaya devam edeceğiz, bizi takip etmeye devam edin. Bu yazımızı beğendiyseniz arkadaşlarınızla sosyal medyada paylaşmayı unutmayın. Evinizin en güzel evlerden olması dileğiyle…


Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir