Veranda Dekorasyon Fikirleri, 40 Özgün Fikir

   

Bu yazıda, kendi üslubumuzla, özgün ve harika veranda dekorasyon fikirleri derledik. Ve bu fikirleri daha rahat okunabilmesi için başlıklar altında topladık. Bir çoğumuzun filmlerde gördüğü, özendiği verandalar bizim mimari kültürümüze çok sonradan yerleşti. Eski yapılarımızın mimarisine baktığımızda, veranda yerine, U şeklinde bir yapının ortasında oluşturulmuş avlular görüyoruz. O zamanlarda bu avlular şimdiki verandalarla aynı işlevde kullanılıyordu. Şu an Türkiye’de lüks villa mimarisinde sık rastlıyoruz veranda bölümlerine.

Veranda dekorasyon fikirleri

Yazımızın başında bilmeyenler için açıklayalım. Veranda yapının (evin) dış kısmında bulunan, geniş, üstü kapalı, genellikle etrafı korkuluklarla çevrili, zemin hizasında veya su basman kotu yüksekliğinde inşa edilen balkon tipi yapı bölümdür. Genellikle eve bitişiktir, ama bazı tasarımlar evden ayrı, bahçe içerinde yapılmaktadır. Veranda bahçeyle, doğayla iç içe vakit geçirmenizi sağlıyor. Veranda deyince aklıma, bahçe manzarası ve kuş sesleri eşliğinde, açık havada yapılan bir sabah kahvaltısı veya hafta sonu arkadaşlarla eğlence ve sohbet keyfi geliyor. Şimdi dekorasyon fikirlerine ilk başlığımızla başlayalım.

Veranda örnekleri

Veranda Mobilya Fikirleri

1. Verandalar açık alanlardır, bu yüzden mobilyalar suya, neme, rüzgara, güneş ışığına dayanıklı olmalı. Mobilya olarak bahçe ve balkonlar için tasarlanmış mobilya takımlarını tercih edin.

2. Hazır koltuk takımı ve yine hasır tekli koltuklar dekorasyon için belki de en ideali. Ama bir marangoza ahşap mobilyalar yaptırabilirsiniz.

Veranda mobilya fikirleri3. Koltukların üzerinde bolca renkli kırlentler, yumuşak minderler koyabilirsiniz. Yine koltuğun bir kenarında duran ince battaniyeleri hem dekorasyonu tamamlayacak hemde soğuk havada sizi ısıtacaktır.

4. Küçük de olsa bir masa sandalye takımı, hem kahvaltı ve yemeklerde size rahatlık sağlayacak, hem de mekanda ikinci bir bölüm oluşturarak ortama derinlik kandıracak.

Salıncak veranda

5. Biraz konfor için sallanan koltuk veya sandalye kullanmayı tercih edebilirsiniz. Veranda dizaynı dediğimizde akla ilk gelenlerden biri de hamaklardır. Eğer yer varsa bir köşeye de hamak kurabilirsiniz.

6. Bir orta sehpa kullanmanız da size dekore edecek yeni bir alan kazandıracaktır. Sehpanın üzerini süsleyebilirsiniz.

Veranda Aydınlatma Fikirleri

7. Veranda korkulukları üzerine (korkuluk boyunca) dış mekanlar için uygun dekoratif lambalardan yerleştirebilirsiniz.

Veranda aydınlatma fikirleri

8. Korkuluklara ve çatı direkleri arasında dekoratif küçük lambalardan asabilirsiniz.

9. Duvar üzerinde country tarzı veya eski görünümlü duvar aydınlatma üniteleri kullanabilirsiniz.

10. Çatıya veranda boyunca çok sayıda dekoratif ve renkli fenerler asabilirsiniz.

11. Çatının tam merkezine şark dekorasyonu tarzı büyük bir avize asabilirsiniz.

Veranda dekoratif mumluk

12. Sehpaların ve masanın üzerine bolca dekoratif mum yerleştirebilirsiniz. Duvara ve çatı kirişlerine şamdanlar asabilirsiniz. Mumları, rüzgarda sönmemesi için cam fanuslar içine yerleştirmelisiniz.

Gaz lambası aydınlatma
13. Aydınlat için biraz nostalji olsun diye gaz lambası kullanabilirsiniz.

Veranda Aksesuar Fikirleri

14. Çok klasik ve eski bir uygulama olsa da, bence perdeler veranda dekorasyonu için vazgeçilmez. Rüzgarlı havalarda iki direk arasında gereceğiniz perdeleri, normal zamanlarda direklere bir kurdela ile bağlayabilirsiniz. Gerçekten çok dekoratif görünüyorlar.

15. Açık alan olsa dahi alanın ortasına küçük bir kilim serebilirsiniz. Dekoru tamamlayacak şekilde otantik, şark veya modern desenli olabilir.

Veranda saksı

16. Mekanın bir köşesinde ayaklı büyük bir şemsiye kullanabilirsiniz.

17. Verandanın dış sınırına veya iç kenarlarına dekoratif saksılar yerleştirebilir, ve bunların içinde güzel çiçekler yetiştirebilirsiniz.

Veranda aksesuar fikirleri

18. Korkuluklara uzun ve dar saksılardan asabilir, bunları korkuluk boyunca dizebilirsiniz.

19. Çatış kirişlerine küçük sallanan saksılar asabilir, bu saksıların içinde aşağı sarkan çiçekler yetiştirebilirsiniz.

Veranda süsleri

20. Masanın ortasına, orta sehpaya vazo koyabilir, vazo içinde rengarenk çiçekler bulundurabilirsiniz.

21. Koltukların yanına, veya verandanın köşesine, zeminde duran büyük vazolar koyabilirsiniz.

22. Ortam genelinde şark kültürüne ve dekoruna uyumlu dekoratif objeler kullanabilirsiniz. Bir kenarda bakır kaplar, cezve ve fincanlar, merdane, büyük hamur açma tahtası, ekmek pişirme sacı, toprak su testisi bulunabilir.

23. Korkuluklara korkuluk boyunca beyaz tüller asabilirsiniz. Bu tülleri yapma çiçekler ile süsleyebilirsiniz.

Veranda aksesuar

24. Dekorasyonda sonbahar temalı objeler kullanabilirsiniz. Bir cam vazoyu kuru yapraklar ile doldurabilir, üzerini kuru çiçekler ile süsleyebilirsiniz.

25. Büyük bir bal kabağı durabilir bir kenarda. Bu kabağın içine lamba yerleştirerek aydınlatma olarak kullanabilirsiniz.

26. Kuru çiçeklerden çember şeklinde bir taç oluşturarak, bunu duvara asabilirsiniz.

27. Duvarda ahşap çerçeveler, veya vintage tasarımlı çerçeveler içinde tablolar yer alabilir.

28. Bir hasır sepetin içine meyveler koyabilir, veya sepeti yapma çiçekler ile süsleyebilirsiniz.

29. İmkan varda verandanın bir köşesine veya merkezine dekoratif bir su fıskiyesi veya su havuzu yerleştirebilirsiniz. Bir yandan gelen şırıl şırıl su sesi sizi rahatlatacaktır.

30. Kuşlar için, dekoratif, zemine yerleştirilen, ayaklı bir kuş suluğu kullanabilirsiniz. Bu kuşları yakınınıza çeker aynı zamanda çok güzel görünür.

31. Direklere ahşap kuş yuvaları veya kuş evleri asabilirsiniz. Bu kuş yuvalarını farklı renklere boyayabilirsiniz. Bu sayede kuş sesi hiç eksik olmaz.

32. İmkan varsa doğal taşlarla döşeli güzel bir barbekü bulunabilir verandanızda.

33. İmkan varsa, kenarları taşlarla çevrili, içinde ateş yakılacak küçük bir alan inşa edebilirsiniz. Çıtır çıtır yanan ateşin kenarında hem ısınır hem de çok doğal ve romantik bir aydınlatma elde edersiniz.

34. Sandalyelerin üzerine renkli minderler koyabilirsiniz.

Veranda fikirleri

35. Dış mekanlar için tasarlanan dekoratif objeleri veranda genelinde kullanabilirsiniz.

36. Verandanın bahçeye inen merdivenin başına güzel bir yer paspası koyabilirsiniz.

37. Sarmaşık türü bir bitki ekerek, bunun veranda direklerini ve çatısı boylu boyunca sarması sağlayabilirsiniz.

Zemin, Duvar ve Çatı

38. Sabit yapı elemanlarının (zemin ve duvar gibi) bahçeyle bütünleşmesi ve doğal bir görünüme sahip olması daha dekoratif bir görünüm sağlayacaktır. Bu kapsamda veranda zemini için ahşap zemin malzemeleri seçebilirsiniz. Veya doğal taş veya çakıl görünümlü seramik veya karolar ile zemin kaplayabilirsiniz.

39. Verandanın binaya bitişik olan duvarını taş veya tuğla görünümlü duvar kaplama malzemeleri ile kaplayabilirsiniz.

40. Veranda çatı sistemi ve taşıcı direkler ahşap malzemeden olması daha dekoratif görünecektir.

Sizlerle 40 adet özgün veranda dekorasyon fikri paylaştık. Umarım faydalı olmuştur, umarım yazımızı beğenmişsinizdir. Beğendiyseniz facebook’ta veya twitter’da arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın. Evinizin en güzel evlerden olması dileğiyle…


Sevebilirsin...

1 Yanıt

  1. Lolita dedi ki:

    Lütfen paylaşım yapın . Sizin paylaşımlarınızı çok beğeniyorym.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir